Zona etnografica Humor, prezentată de etnograful Mihai Camilar

Zona Humorului este recunoscută ca fiind una dintre cele mai frumoase şi reprezentative din Bucovina. Albastrul de Voroneţ, compozitorul Ciprian Porumbescu şi tradiţiile folclorice incă vii sunt doar câteva dintre simbolurile acestei zone. Toate acestea şi multe altele sunt explicate pe inţelesul tuturor in cartea “Cultură şi civilizaţie traditională in zona etnografică Humor”, semnată de etnograful Mihai Camilar. Cartea a apărut după 30 de ani de studiu intens şi cercetare in teren ale autorului.

Autor

  • Televiziunea INTERMEDIA intră zi de zi în casele sucevenilor, botoșănenilor și nemțenilor cu o grilă diversificată de informații și emisiuni pentru toate gusturile.

    View all posts

Add your comment

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prin continuarea utilizării acestui site, ești de acord cu utilizarea fișierelor de tip cookie. mai multe informații

Politicile cookie de pe acest site permit utilizarea fișierelor de acest tip pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Prin continuarea utilizării acestui site fără modificarea setărilor sau dai click pe ”Accept” sunteți de acord cu această prevedere. Vă puteți răzgândi și vă puteți modifica opțiunile privind aprobarea oricând, revenind la acest site.

Close