Normele de aplicare a noilor pachete de servicii medicale şi a Contractului-cadru au intrat în vigoare de la 1 iunie. Mai multe afecţiuni vor fi tratate ambulatoriu, serviciile stomatologice intrã în pachetul de bazã, medicii primesc bonusuri pentru depistarea bolilor grave, iar cetãţenii care îşi neglijeazã starea medicalã şi refuzã consultul periodic riscã sancţiuni şi chiar amenzi. Dosarul medical electronic al fiecãrui român va fi iniţializat cu ocazia primului consult. De el vor beneficia atât cei asiguraţi cât şi cei neasiguraţi. Iatã care sunt prevederile pe larg.

