Prefectul județului Suceava, Constantin Harasim, le-a transmis un avertisment funcționarilor publici din județ cu privire la implicarea în campania electorală. Funcționarii publici de conducere și execuție, precum și personalul contractul din cadrul autorităților și instituțiilor publice sunt atenționați că în exercitarea atribuțiilor sunt obligați să se abțină de la exprimarea sau manifestarea preferințelor politice. Funcționarilor le este interzis să participe la colectarea de fonduri pentru partidele politice, să furnizeze sprijin logistic candidaților și să afișeze, în cadrul instituțiilor, însemne cu siglă sau denumirea partidelor politice. Mai mult, funcționarilor publici le este interzis să permită utilizarea numelui său imaginii proprii în scopuri electorale. Încălcarea acestor interdicții poate fi sancționată disciplinar. Funcționarii care doresc să se implice în campania electorală sunt informați că își pot suspenda contractul de muncă în această perioadă.

