Au trecut trei zile de când s-a dat alarma la Zvoriştea, după ce au fost depistate două bovine turbate. 13 persoane au intrat în contact cu animalele bolnave, iar două dintre ele riscă să fie aduse cu jandarmii la spital, pentru că deşi au fost informate cu privire la riscurile de îmbolnăvire, nu s-au prezentat la tratament. Pe de altă parte, instituţiile statului cu atribuţii în domeniu oferă informaţii contradictorii cu privire la acest caz. În timp ce inspectorii de la Direcţia Sanitar Veterinară susţin că proprietarii au incinerat carnea bovinelor, cei ai Direcţiei de Sănătate Publică informează că oamenii au consumat-o.

