Conducerea Primăriei Suceava pare să fi renunțat la ideea pietonalului de pe strada “Stefan cel Mare”. Altfel nu se explică de ce au fost trasate locuri de parcare atât pe artera care trece prin fața Palatului Administrativ, cât și pe străzile adiacente. Au fost făcute marcaje rutiere inclusiv pe zonele pavate cu granit. Ideea nu este dintre cele mai fericite, susține arhitectul Viorel Blănaru, care atrage atenția că granitul este o rocă prețioasă, dar nepotrivită pentru pardoselile exterioare cu trafic intens. „Este ca și cum s-ar utiliza mătasea pentru țoale sau presurile din anexele gospodărești”, a declarat arhitectul.

