Românii circulă frecvent cu mașinile defecte, chiar dacă asta poate duce la avarii iremediabile sau, mai grav, la accidente. Statistica Registrului Auto Român pe anul trecut arată că jumătate dintre mașinile oprite în trafic pentru inspecție aveau cel puțin o neconformitate tehnică. 5 procente din numărul total de autovehicule verificate în trafic prezentau pericol iminent de accidente. Totuși, reprezentanții Registrului Auto Român susțin că aceasta nu este starea generală a parcului auto din România, întrucât echipele de control au oprit în trafic în special mașinile suspecte.

