Un autoturism de lux căutat pentru confiscare de autoritățile din Germania a fost depistat de polițiștii de frontieră în vama Siret. Marți dimineața, la ora 4.00, un bărbat ucrainean, în vârstă de 30 de ani, s-a prezentat la vama pentru trecerea în Ucraina. Șoferul susține ca mașina, un Mercedes-Benz în valoare de 50 de mii de euro, este a unui prieten care i-a dat-o pentru a o duce în Ucraina, unde urma să-i facă niște reparații și nu avea habar că autoturismul se află în atenția autorităților. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire, iar autoturismul a fost indisponibilizat până la finalizarea cercetărilor.

