Șeful Romsilva, Gheorghe Mihailescu, a fost demis, dupa ce institutia a fost verificata de corpul de control al Ministerului Mediului Apelor si Padurilor. La capitolul nereguli constatate se afla si metodologia propusa de fostul director pentru recrutarea inginerilor silvici stagiari, care îi avantajeaza pe absolventii Facultatii de Silvicultura de la Brasov, unde Gheorghe Mihailescu a facut un doctorat. Desi considerata mdiscriminatorie, metodologia este în continuare valabila. Altfel spus, directorul a fost demis, dar procedura de angajare care-i dezavantajeaza pe absolventii USV a ramas.

