După stingerea focului, în Palatul Administrativ din Suceava a rămas un adevărat dezastru. Mansarda a fost mistuită de flăcări aproape în totalitate, iar apa folosită de pompieri în timpul intervenției s-a infiltrat în pereți și a ajuns până la parter. În unele birouri de la etajele superioare au căzut plafoanele, iar în celebra sală „Ștefan cel Mare” s-au prăbușit candelabrele. Momentan, clădirea autorizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, dotată cu senzori de fum, este nefuncțională. A fost deconectată de la utilități. Birourile afectate ale Consiliului Județean și Prefecturii au fost mutate în alte instituții publice.

