Încă 14 cazuri de infecție cu tulpina britanică a SARS-CoV-2 au fost depistate în județul Suceava. Din cele 101 probe secvențiate în ultimele două săptămâni, 65 de sunt cu tulpina britanică, cele mai multe fiind din Timiș, anunță Universitatea ”Ștefan Cel Mare” Suceava. ”Creșterea semnificativă a numărului de cazuri nou identificate în ultima rundă și a ponderii acestora din totalul probelor, indică o răspîndire accelerată a noii tulpini pe teritoriul României, fiind posibil ca aceasta să fi devenit tulpina dominantă în anumite zone ale României, precum zona Timișoarei”, arată reprezentanții USV.

