Într-o declarația politică la Parlamentul României, deputatul sucevean Ioan Balan s-a arătat optimist că anul 2021 va însemna pentru România punctul de cotitură în refacerea infrastructurii naționale de transporturi pe calea ferată. ”O cale ferată modernă și rapidă, este prietenă cu mediul, pentru că poluează mult mai puțin, în condițiile în care preia o parte consistentă din traficul de mărfuri și de călători care astăzi se desfășoară pe cale rutieră.” a transmis Ioan Balan care consideră acestea argumente în fața finanțatorilor europeni, care acordă o atenție sporită și susținere financiară proiectelor mai puțin poluante.

