După ce a părăsit Palatul Administrativ împreună cu ministrul Dezvoltării, Attila Cheke, președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a fost întâmpinat de mai mulți localnici din Șcheia, care i-au cerut ajutorul. Oamenii sunt disperați pentru că nu au utilități și nu primesc sprijin de la primărie ca să-și rezolve problema. Sunt localnicii care, în ultimele trei săptămâni, au organizat proteste în fața Primăriei Șcheia pentru a atrage atenția asupra furturilor care se produc în comună și asupra lipsei utilităților în unele cartiere. În scurtul dialog pe care l-a purtat, Gheorghe Flutur le-a amintit nemulțumiților că prefectul Iulian Cimpoeșu locuiește în Șcheia.

