După scandalul mitei de la Oncologie, Spitalul Județean Suceava este zguduit de un conflict iscat între cardiologii intervenționiști Paul Turcoman respectiv Laurean Blaga și managerul Alexandru Calancea. Primii susțin că reprezentanții conducerii nu au mai asigurat finanțarea compartimentului, ceea ce a dus la amânarea intervențiilor în cazurilor cronice. În acest context au apărut tensiuni între medici și manager, care au fost acutizate după revenirea la spital a cardiologului Roberto Haret. Paul Turcoman și Laurean Blaga nu au mai intrat în sala de intervenție din luna februarie a acestui an, pentru că, susține managerul Calancea, ar fi refuzat să semneze fișa postului. Cei doi medici sunt în concediu și susțin că, în contextul tensiunilor, sunt mai aproape să demisioneze decât să se întoarcă în spital.

