Procurorii Direcției Naționale Anticoupție au făcut 64 de percheziții într-un dosar privind săvârșirea unor fapte de corupție pe linia protecției mediului. Ancheta vizează 21 de instituții publice, agenți economici și persoane fizice din Suceava, Botoșani și Iași. Potrivit unor surse neoficiale, inspectori cu atribuții de control ar fi luat șpăgi între 300 și 2.000 de lei ca să nu amendeze diferite primării pentru neigenizarea spațiilor, agenți economici care incendiau deșeuri sau fermele reclamate că încălcau legislația de mediu.
Autor
-
View all postsTeleviziunea INTERMEDIA intră zi de zi în casele sucevenilor, botoșănenilor și nemțenilor cu o grilă diversificată de informații și emisiuni pentru toate gusturile.

