Transportatorii suceveni prezintă revendicările

Transportatorii suceveni s-au întâlnit pe șoseaua de centură a municipiului Suceava, de unde au transmis un mesaj de solidaritate cu protestatarii de la București. Ei acuză autoritățile și presa centrală că interpretează eronat unele revendicări pe care le au.

Luni, 15 ianuarie, transportatorii suceveni s-au întâlnit pe șoseaua de centura municipiului Suceava, de unde au transmis că, deși ar putea, nu vor bloca străzile județului în semn de protest.
Ei și-au exprimat solidaritatea față de protestatarii de la București.

”Ne putem uni, cum ne-am unit în câteva ore astăzi, ne putem uni oricând și suntem pregătiți să mergem la București, dacă este nevoie. Suntem solidari cu cei care stau în stradă a șasea zi și vrem să ne fie ascultate doleanțele și să nu mai fim manipulați și dezbinați. Asta este mesajul. Nu vrem să ieșim în stradă, nu vrem să blocăm circulația, nu o să ieșim nicăieri, nu o să blocăm populația sau să-i încurcăm. Ne dorim doar anumite drepturi și să nu se mai interpreteze. Noi nu cerem niște aberații ce se aude în televiziunile naționale”, au transmis protestatarii.

Transportatorii acuză autoritățile și presa centrală că interpretează eronat revendicările pe care le-au depus la guvern.

”Lista a fost depusă la guvern în întâlnirile avute începând cu ziua de joi, 11 ianuarie.
Și vă pot da și vă dau un exemplu. Tarifele RCA. Am demonstrat în fața ASF-ului,
adică prin oamenii care au fost trimiși, că din veniturile asiguratorilor doar 25% din venitori sunt daunalitate.
După ce le-am demonstrat, nu au mai vrut să dea date, deci lipsă de dialog.
Altceva, am cerut eliminarea camerelor sau amendării în frontiere pentru rovinetă.
Deci se interpretează că noi nu mai vrem să plătim rovinetă, exclus. Noi vrem să plătim, dar dacă stăm trei zile la rând în vamă, nu e normal să plătim pentru trei kilometri trei rovinete, pentru trei zile.
Noi asta am cerut și se transmite că noi nu mai vrem să plătim vignete, fals. Am cerut eliminarea cântărilor în frontiere, la granițe, pentru fluidizare.
S-a interpretat și se transmite că noi nu mai vrem să fim cântăriți. Total fals. Noi vrem să rămânem în legalitate, dar vrem să nu mai fim abuzați.
Abuzați. Cu RCA-ul s-a ajuns din nou la tarife spre 4.000 de euro pe un RCA. Toleranța la cântare. Ne cântărește în Ungaria, la intrare în România.
În Ungaria suntem legal și ne încadrăm. Mai mergem 100 de metri, ne cântărește în România și deja depășim. Păi nu e același… Unde e metrologia? Care? Nu sunt aceleași cântare, nu sunt aceleași norme?
Asta cerem. Și suntem, repet, manipulați. Culoarele. Deci toate… Noi suntem… Cetățenii europeni, da? Ok, nu suntem în Schengen.
Dar vrem culoare pentru camioanele europene și non-europene, care nu sunt în Uniunea Europeană, să aibă altă culoare. Noi să fim cele europene.
Deci e total invers. S-a întors lumea cu fundul în sus. Deci e total invers. Cei neo-europeni sunt prioritizați, noi stăm la rând, zile întregi”, au mai transmis protestatarii.

Transportatorii au declanșat un protest la nivel național în urmă cu șase zile. Ei au ieșit în stradă în mai multe județe ale țării, dar și în capitală. Cei de la Suceava au blocat șoseaua de centură săptămâna trecută.

Autor

  • Oana Șlemco este absolventă a Facultății de Administrație Publică și a Facultății de Litere și Științe ale Comunicării, din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” Suceava. Lucrează în presă de aproape 20 de ani, unde activează ca redactor, comentator, realizator de emisiuni, însă cel mai mult îi place când se află pe teren, între oameni. Este convinsă că jurnalismul care apără binele comun nu a murit în ziua în care au apărut rețelele sociale online. Crede că rolul jurnalistului este să lupte pentru restabilirea realității și abordează teme cu miză comunitară. Valorile care îi ghidează activitatea profesională sunt transparența - care presupune să i se ofere publicului șansa să monitorizeze procesul de colectare, raportare, prezentare şi diseminare a informaţiilor - și responsabilitatea, care înseamnă asumarea consecințelor deciziilor și faptelor.
    În anul 2008, a primit premiul pentru publicistică al Fundaţiei Culturale a Bucovinei.
    În 2013, a câștigat o bursă „Euromonitor pentru excelență” și a făcut un stagiu de pregătire în redacție RFI de la Bruxelles.
    În 2016, a primit premiul pentru categoria jurnalism în cadrul campaniei „Oamenii Timpului”.
    În 2020, a primit premiul cel mare „Cu onestitate despre sărăcie”, acordat de Asociația „Renasis”.

    View all posts Producător RTV (știri)

Add your comment

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prin continuarea utilizării acestui site, ești de acord cu utilizarea fișierelor de tip cookie. mai multe informații

Politicile cookie de pe acest site permit utilizarea fișierelor de acest tip pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Prin continuarea utilizării acestui site fără modificarea setărilor sau dai click pe ”Accept” sunteți de acord cu această prevedere. Vă puteți răzgândi și vă puteți modifica opțiunile privind aprobarea oricând, revenind la acest site.

Close