La Ministerul Energiei, municipiul Suceava a devenit primul oraș din România care a semnat un proiect pentru “Reabilitarea Sistemului de Transport și Distribuție a Energiei Termice”, ceea ce reprezintă un pas semnificativ spre modernizarea infrastructurii sale energetice. Valoarea totală a contractului se ridică la 72,8 milioane de euro. Subiectul a fost discutat în premieră și la cea mai recentă Ediție Specială.
Împreună cu ministrul energiei, Sebastian Burduja, primarul Ion Lungu a semnat contractul pentru reabilitarea sistemului de transport și distribuție a energiei termice în municipiul Suceava. Valoarea totală a contractului se ridică la 362 de milioane de lei, ceea ce înseamnă peste 72,8 milioane de euro. Acesta este primul contract semnat la nivel național în cadrul programului de modernizare a rețelelor termice inteligente. Proiectul, aprobat în cadrul fondului de modernizare, vine cu o serie de obiective concrete. Reabilitarea a 19,450 de kilometri de conducte primare, inclusiv reabilitarea camerelor de termoficare, vanelor și suporturilor din beton. Reabilitarea a 51,792 kilometri de rețele termice secundare, înlocuirea conductelor uzate și modernizarea echipamentelor asociate. Modernizarea a 9 puncte termice. Cuprinzând atât echipamentelor, cât și clădirile în care acestea sunt amplasate. Execuția proiectului este planificată pe o durată de 32 de luni, care includ 5 luni pentru elaborarea proiectului tehnic.
Subiectul a fost detaliat la cea mai recentă Ediție Specială, filmată cu primarul municipiului Suceava, Ion Lungu.

