Suceava, primul oraș care a semnat pentru modernizarea sistemului de transport și distribuție a energiei termice

La Ministerul Energiei, municipiul Suceava a devenit primul oraș din România care a semnat un proiect pentru “Reabilitarea Sistemului de Transport și Distribuție a Energiei Termice”, ceea ce reprezintă un pas semnificativ spre modernizarea infrastructurii sale energetice. Valoarea totală a contractului se ridică la 72,8 milioane de euro. Subiectul a fost discutat în premieră și la cea mai recentă Ediție Specială.

Împreună cu ministrul energiei, Sebastian Burduja, primarul Ion Lungu a semnat contractul pentru reabilitarea sistemului de transport și distribuție a energiei termice în municipiul Suceava. Valoarea totală a contractului se ridică la 362 de milioane de lei, ceea ce înseamnă peste 72,8 milioane de euro. Acesta este primul contract semnat la nivel național în cadrul programului de modernizare a rețelelor termice inteligente. Proiectul, aprobat în cadrul fondului de modernizare, vine cu o serie de obiective concrete. Reabilitarea a 19,450 de kilometri de conducte primare, inclusiv reabilitarea camerelor de termoficare, vanelor și suporturilor din beton. Reabilitarea a 51,792 kilometri de rețele termice secundare, înlocuirea conductelor uzate și modernizarea echipamentelor asociate. Modernizarea a 9 puncte termice. Cuprinzând atât echipamentelor, cât și clădirile în care acestea sunt amplasate. Execuția proiectului este planificată pe o durată de 32 de luni, care includ 5 luni pentru elaborarea proiectului tehnic.
Subiectul a fost detaliat la cea mai recentă Ediție Specială, filmată cu primarul municipiului Suceava, Ion Lungu.

Autor

  • Cătălina Biholar

    Cătălina Biholar a început activitatea în presa TV în anul 2007, ca reporter, redactor de televiziune și corespondent pentru stații naționale. Este absolventa primei promoții de Comunicare și Relații Publice la Universitatea ”Ștefan cel Mare” din Suceava, licențiată la SNSPA București, și a urmat cursurile masterului de Politici Publice și Integrare Europeană la SNSPA București. A absolvit în prima generație masterul Comunicare, Media și Industriile Creative la la Universitatea ”Ștefan cel Mare” din Suceava. În anul 2012 a finalizat programul „Bursele JTI pentru jurnalişti” al Fundaţiei ”Euromonitor pentru excelență”, cu un stagiu de pregătire la RFI Bruxelles. A coordonat campanii locale și naționale de comunicare publică și responsabilitate socială. Este editor coordonator programe TV, iar în această calitate promovează etica și deontologia profesională a jurnalistului în toate programele realizate la Intermedia, cu accent pe rolurile presei de educare, informare și, abia în al treilea rând, de divertisment.

    View all posts Editor Coordonator Programe TV

Add your comment

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prin continuarea utilizării acestui site, ești de acord cu utilizarea fișierelor de tip cookie. mai multe informații

Politicile cookie de pe acest site permit utilizarea fișierelor de acest tip pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Prin continuarea utilizării acestui site fără modificarea setărilor sau dai click pe ”Accept” sunteți de acord cu această prevedere. Vă puteți răzgândi și vă puteți modifica opțiunile privind aprobarea oricând, revenind la acest site.

Close