Comuna istorică Baia a îmbrăcat haine de sărbătoare pentru două zile pline de evenimente, prilejuite de cea de-a 43-a ediție a Festivalului „Baia, file de istorie”. Anul acesta, festivalul a adus două surprize pentru locuitori. Premierul României, Marcel Ciolacu, a făcut o vizită neanunțată, la Baia, și spectacolul de încheiere al festivalului a fost marcat de prezența pe scenă a trupei Direcția 5, care a oferit un moment artistic memorabil, spre bucuria celor prezenți.
Cea de a 43 a ediție a festivalului Baia File de Istorie a avut loc în perioada 14 15 august și a debutat cu evenimente culturale, printre care o expoziție etnografică și documentară.
Pe 15 august, localnicii au asistat la oficierea slujbei religioase în Biserica Adormirea Maicii Domnului. Ulterior, primarul comunei Maria Tomescu a premiat 10 cupluri care au împlinit 50 de ani de căsătorie și numeroși elevi cu rezultate bune la olimpiadele și concursurile școlare. Evenimentele au continuat apoi în centrul comunei, pe scena amplasată în vecinătatea sediului primăriei, unde, după ora prânzului, și-a făcut apariția fără să anunțe în prealabil o vizită oficială premierul României Marcel Ciolacu. El a făcut o baie de mulțime alături de primarul Maria Tomescu și de președintele ales. Al consiliului județean Suceava, Gheorghe Șoldan, înainte să ia cuvântul, oficialul a dat mâna cu interpretul de muzică populară Aurel Tamaș, care a fost invitat la festival.
De la Baia, premierul Marcel Ciolacu a promis că Moldova va avea autostradă și că șoseaua va ajunge până la Suceava. După plecarea lui Marcel Ciolacu, președintele ales al consiliului județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a amintit că, în ultimii opt ani, primarul Maria Tomescu a implementat în baia proiecte de dezvoltare, în valoare de peste 50 de milioane de euro. Spectacolul de încheiere al festivalului a fost marcat de prezența mai multor artiști de seamă, printre care Laura Lavric și membrii trupei Direcția 5, care au oferit un moment artistic memorabil spre bucuria celor prezenți.

