Elevii suceveni au reușit să obțină peste 150 de premii la olimpiadele naționale. Cel puțin asta reiese dintr-un bilanț provizoriu prezentat de conducerea Inspectoratului Școlar Județean Suceava. Mai exact, au fost obținute 27 de premii I, 26 de premii II, 26 de premii III, 55 de mențiuni și 25 de premii speciale. Totodată, au fost obținute și trei mențiuni la Olimpiada Internațională de Limba Polonă. În perioada următoare vor avea loc și alte competiții dedicate excelenței, printre care se numără: Olimpiada Națională Corală de la Timișoara — unde Suceava este reprezentată de Corala de fete „Ciprian Porumbescu” a Colegiului „Ștefan cel Mare” și Corala „Mitropolit Dosoftei” a Seminarului Teologic Liceal Ortodox —, etapa națională a Olimpiadei Interdisciplinare „Științele Pământului” și Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică, tot la Timișoara.
Authors
-
Televiziunea INTERMEDIA intră zi de zi în casele sucevenilor, botoșănenilor și nemțenilor cu o grilă diversificată de informații și emisiuni pentru toate gusturile.
View all posts -
Oana Șlemco este absolventă a Facultății de Administrație Publică și a Facultății de Litere și Științe ale Comunicării, din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” Suceava. Lucrează în presă de aproape 20 de ani, unde activează ca redactor, comentator, realizator de emisiuni, însă cel mai mult îi place când se află pe teren, între oameni. Este convinsă că jurnalismul care apără binele comun nu a murit în ziua în care au apărut rețelele sociale online. Crede că rolul jurnalistului este să lupte pentru restabilirea realității și abordează teme cu miză comunitară. Valorile care îi ghidează activitatea profesională sunt transparența - care presupune să i se ofere publicului șansa să monitorizeze procesul de colectare, raportare, prezentare şi diseminare a informaţiilor - și responsabilitatea, care înseamnă asumarea consecințelor deciziilor și faptelor. În anul 2008, a primit premiul pentru publicistică al Fundaţiei Culturale a Bucovinei. În 2013, a câștigat o bursă „Euromonitor pentru excelență” și a făcut un stagiu de pregătire în redacție RFI de la Bruxelles. În 2016, a primit premiul pentru categoria jurnalism în cadrul campaniei „Oamenii Timpului”. În 2020, a primit premiul cel mare „Cu onestitate despre sărăcie”, acordat de Asociația „Renasis”.
View all posts