Clădirea noii grădinițe de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” va fi finalizată pe 13 ianuarie, însă nu va fi funcțională tot atunci. Pe de o parte, pentru că municipalitatea a decis abia la sfârșitul anului trecut să o doteze cu mobilier nou și, pe de altă parte, pentru că trebuie să obțină avizele de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică și Inspectoratul pentru Situații de Urgență. În cel mai fericit scenariu, cei aproape 200 de preșcolari care, în prezent, fac activități în internatul școlar al Colegiului se vor muta în noua grădiniță în luna februarie.

