România a strălucit din nou pe scena internațională a muzicii corale, prin performanța remarcabilă a Coralei „Ciprian Porumbescu” din Suceava, care a cucerit două medalii de aur la cel mai mare concurs de profil de pe continent, desfășurat, recent, la Aarhus, în Danemarca. Singurii reprezentanți ai României în competiție, coriștii suceveni au impresionat juriul internațional și publicul din cele 33 de țări participante și și-au adjudecat aurul la două categorii de elită.
Este vorba despre categoriile: Champions C4 – Adult Choirs și Champions C9 – Folklore a cappella. Evenimentul reunește cele mai bune coruri din lume și este considerat cea mai mare competiție corală de pe continent,
organizată de Interkultur, sub conceptul Jocurilor Olimpice ale muzicii corale. La ediția din acest an au participat 132 de coruri din toată lumea.
Corala suceveană, alcătuită din 33 de membri, s-a remarcat și în 2023, când a adus României primele medalii de aur din istorie la World Choir Games, în Coreea de Sud. Sub îndrumarea dirijorului Alexandru Semeniuc și cu susținerea managerului Ionuț-Vichentie Ilisoi, echipa s-a pregătit intens pentru această nouă provocare internațională. Pe lângă probele de concurs, desfășurate pe 29 și 30 iunie, Corala „Ciprian Porumbescu” a susținut și un concert al prieteniei, alături de coruri din Hong Kong și Danemarca. Deplasarea în Danemarca a fost posibilă cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Suceava, Consiliului Județean Suceava, precum și al numeroșilor sponsori și parteneri din mediul privat.
Reprezentanții coralei le mulțumesc tuturor celor care cred în valoarea muzicii corale și susțin performanța culturală românească. „Prin puterea exemplului putem schimba lumea și crea performanțe incredibile. Susțineți valorile naționale! Susțineți Corala Ciprian Porumbescu!” este mesajul transmis de Asociația Sing Bucovina în cadrul căreia își desfășoară activitatea Corala.


Un comentariu