În județul Neamț, eforturile sunt concentrate pe curățarea lacului Izvorul Muntelui (Lacul Bicaz), unde s-au acumulat cantități masive de aluviuni, deșeuri și bușteni aduși de viituri. Până în prezent, a fost extrasă cantitatea de aproximativ 100 de metri cubi de masă lemnoasă. Intervențiile au loc pe trei fronturi de lucru, iar pentru a accelera procesul, va fi mobilizat un excavator cu braț lung.
De asemenea, Guvernul României informează că a fost semnat un protocol de colaborare între Hidroelectrica, Administrația Națională „Apele Române”, Garda Forestieră, Direcția Silvică și Direcția Sanitar-Veterinară, prin care sunt stabilite atribuțiile fiecărei instituții implicate în curățarea lacului.
Pentru a veni în sprijinul comunităților sinistrate din Neamț și Suceava, Guvernul României a distribuit, până în prezent, două pachete de sprijin care constau în alimente, adăposturi temporare și ajutoare financiare destinate persoanelor afectate. În cursul săptămânii viitoare, Guvernul va adopta cel de-al treilea pachet de sprijin.

