Nașteri sub apă, la Spitalul Județean Botoșani

Spitalul “Mavromați” din Botoșani este printre puținele din țară care are o sală de nașteri sub apă. Aceasta a fost pusă în funcțiune din 2014, după reabilitarea Maternității, a Secțiilor de Obstetrică și Neonotologie din cadrul Spitalului Județean. Prin această practică se încearcă reducerea suferinței prin care trece femeia în momentul nașterii și să faciliteze trecerea bebelușului din mediul lichid unde s-a dezvoltat în mediul aerian.  Până acum, doar 3 femei au născut sub apă, toate din Botoșani. Medicii cred că e nevoie de o mai bună promovare a metodei.

Autor

  • Televiziunea INTERMEDIA intră zi de zi în casele sucevenilor, botoșănenilor și nemțenilor cu o grilă diversificată de informații și emisiuni pentru toate gusturile.

    View all posts

Add your comment

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prin continuarea utilizării acestui site, ești de acord cu utilizarea fișierelor de tip cookie. mai multe informații

Politicile cookie de pe acest site permit utilizarea fișierelor de acest tip pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Prin continuarea utilizării acestui site fără modificarea setărilor sau dai click pe ”Accept” sunteți de acord cu această prevedere. Vă puteți răzgândi și vă puteți modifica opțiunile privind aprobarea oricând, revenind la acest site.

Close