Reținerea celor cinci medici nemțeni de la Secția de Ortopedie a Spitalului Județean a creat o situație dificilă la instituția unde erau angajați, iar activitatea medicală pentru această specialitate este foarte îngreunată. Au mai rămas doar doi medici care trebuie să asigure urgențele medicale și să aibă grijă și de pacienții deja internați. Măsurile pe care le va lua spitalul vor fi în funcție de decizia judecătorilor care trebuie să decidă dacă medicii vor primi mandat de arestare, vor fi cercetați în stare de libertate, ori sub control judiciar.

