Vaccinul care până acum era recomandat în țara noastră doar persoanelor sub vârsta de 55 de ani poate fi acum administrat și celor mai vârstnici. Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea a decis luni seară ridicarea limitării de vârstă pentru vaccinul AstraZeneca. Măsura vine după ce au apărut noi date științifice, după ce alte state europene au procedat la fel, dar și la recomandarea Organizației Mondiale a Sănătății. În plus, pentru că media de vârstă a pacienților internați cu Covid-19 scade, se are în vedere și vaccinarea prioritară a elevilor de clasa a 12-a.

