Haos pe calea ferată română. Disperați din cauză că promisiunile făcute anterior nu se onorează, între care intrarea în vigoare a statutului personalului feroviar care fost din nou amânată, de data aceasta până în 2023, ceferiștii din toată țara au protestat luni dimineață. Ceea ce, inițial, a fost un protest pașnic s-a transformat spontan într-o grevă. Primii care au oprit roata au fost feroviarii din Regionala Iași, iar în Gara de Nord din București megafoanele anunțau greva după mesajul transmis de ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

