Crescatorii de ovine din zona comunei Ciocăneşti s-au întâlnit duminică la Botuş pentru a participa la „răscolul stânii”, un obicei vechi din bătrâni. Turmele de oi au fost coborâte de pe muntele Suhard de ciobanii care le-au îngrijit toată vara, iar proprietarii au venit să-şi ia animalele acasă. În timp, această tradiţie a devenit o adevarată sărbatoare pentru oamenii din zonă.
Autor
-
View all postsTeleviziunea INTERMEDIA intră zi de zi în casele sucevenilor, botoșănenilor și nemțenilor cu o grilă diversificată de informații și emisiuni pentru toate gusturile.

