În România, problema nu mai e cu numărul de donatori de organe, ci cu organizarea sistemului sanitar. Profesorul Irinel Popescu, care a pus bazele şcolii româneşti de transplant hepatic, a declarat, la Suceava, că România ar putea avea un număr cel puţin dublu de donatori faţă de cel actual, dacă s-ar schimba mentalitatea corpului medical. Pe listele de aşteptare din România sunt 400 de pacienţi care au nevoie de transplant de ficat.
Autor
-
View all postsTeleviziunea INTERMEDIA intră zi de zi în casele sucevenilor, botoșănenilor și nemțenilor cu o grilă diversificată de informații și emisiuni pentru toate gusturile.

