Sute de turiști blocați în pensiuni, zeci de gospodării măturate de ape, cel puțin cinci autoturisme distruse de puhoaie și drumuri blocate de moloz. Acesta este, pe scurt, bilanțul inundațiilor de la Gura Humorului. În mod paradoxal, luni dimineața, după retragerea apelor, stațiunea nu a rămas fără turiști. Hotarâți să petreacă minivacanța de Rusalii în aer liber, unii dintre vizitatori și-au instalat corturile la doar câțiva metri distranță de pensiunile inundate și au pornit parcă în pelerinaj prin stațiune ca să-și facă un selfie lângă fiarele contorsionate ale mașinilor pescuite din apa Moldovei.

