Autoritățile încearcă să țină sub control zăpoarele din zona de munte, mai ales că vremea are o tendință de încălzire, care va pune din nou în mișcare sloiurile de gheață. Astfel, atât luni cât și marți, au fost continuate lucrările de degajare a gheței la confluența râurilor Dorna și Bistrița. O porțiune de aproximativ 600 de metri din zona critică a fost deblocată, însă, conform unei estimări a Sistemului de Gospodărire a Apelor Suceava comunicată de Prefectura, pe râul Bistrița, tronsonul Cârlibaba-Iacobeni-Dorna Arini mai există pod de gheață cu o grosime de 15-25 cm.

