Peste 50 de persoane au protestat, din nou, pașnic în fața Primăriei Șcheia, din județul Suceava. Oamenii au venit să ceară soluții de la aleșii locali pentru a rezolva problema romilor care le spag locuințele și problema lipsei utilităților. De această dată, la miting au participat și reprezentanți ai comunității de romi, care au spus că se simt discriminați. O femeie le-a cerut ferm protestatarilor să nu generalizeze când vorbesc despre romii care le-au furat din case. Ea a arătat că are doi copii care au rezultate foarte bune la învățătură și crede că vor fi marginalizați doar pentru că locuiesc în cartierul romilor din Șcheia.

