După concursul organizat de Ministerul Educației, 92 de posturi de directori școlari din județul Suceava au rămas vacante. Procedura prevede ca pe aceste posturi rămase vacante să fie detașați „în interesul învățământului” directori interimari de către Inspectorate. La Suceava se dorește continuitate, prin urmare pe posturile vacante vor fi numiți actualii directori, dacă și aceștia vor dori acest lucru. Profesorii vor fi numiți în funcțiile de director și director adjunct în perioada 20-22 decembrie, cu aplicarea de la data de 17 ianuarie 2022, după cum se arată într-o notă trimisă inspectoratelor școlare de către Ministerul Educației.

