Mai multe instituții publice din Suceava se confruntă cu o acută lipsă de personal sau, deși au angajați, nu asigură permanență în weekend. Dacă în zilele bune, Comisariatul de Protecție a Consumatorilor avea 18 salariați, acum are doar patru. Pe lista instituțiilor care duc lipsă de angajați se află și Serviciul de Permise și Înmatriculări Auto. Pe de altă parte, Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier nu asigură permanență în weekend, ceea ce înseamnă că, dacă polițiștii opresc în trafic un transportator, acesta trebuie să aștepte ziua de luni pentru a ajunge la cântar.

