Handbalistul sucevean Daniel Stanciuc a fost unul dintre cei mai buni jucători ai României în meciul amical câștigat în fața Macedoniei de Nord cu 28-24. Stanciuc a fost folosit de selecționerul George Buricea aproape toată partida, a marcat patru goluri și a dat mai multe pase de gol.
Echipa națională de handball masculin a României a învins Macedonia de Nord cu 28 la 24, la pauză 15 la 10, într-un meci amical disputat sâmbătă la Brăila. Suceveanul Daniel Stanciuc a fost unul dintre cei mai buni tricolori. Jucătorul legitimat la Dinamo București a fost folosit de selecționerul George Buricea aproape toată partida, a marcat patru goluri și a dat mai multe pase de gol.
În primul rând vreau să mulțumesc fanilor de aici de la Brăila, care au creat o atmosferă superbă. Nu am mai jucat de mult acasă într-o astfel de atmosferă. Și apoi mă bucur că ne-am reunit după campionatul european, prima acțiune. Eu zic că am arătat destul de bine. Mai mult de muncă nu am avut suficientul la dispoziție să perfecționăm noul sistem al noului antrenor, dar eu zic că am arătat bine și în timp cu siguranță vom arăta din ce în ce mai bine. Am petrecut o perioadă scurtă împreună de doar câteva zile, dar clar s-a schimbat ceva în atmosferă, nu știu, e un lucru nou, nu pot să zic că s-a schimbat wow, și deja arătăm altfel. Toate aceiași băieți suntem, dar cu siguranță, după cum am spus, cred că vom arăta bine în viitor. E importantă această conexiune, acest grup și vom vedea și așteptăm pe toți fanii să fie în sală la Baia Mare în meciul cu Cehia.
România va întâlni Cehia la barajul de calificare pentru campionatul mondial din 2025. Meciurile vor avea loc în perioada 8-12 mai 2024. România urmând să joace prima manșă pe teren propriu,
la Baia Mare!

