Lemn în valoare de 800.000 de euro confiscat de Garda Forestieră

Lemn în valoare de 800.000 de euro confiscat de comisarii Gărzii Forestiere, în urma unui control la un operator economic din orașul Broșteni al județului Suceava. Patronul este acuzat că ar fi înregistrat în contabilitate sute de transporturi fictive de material lemnos, din Ungaria.

Într-un comunicat de presă transmis de Garda Forestieră Suceava, se arată că angajați instituției au verificat o firmă cu puncte de lucru situate pe raza orașului Broșteni și comunei Dorna Candrenilor, județul Suceava.

Operatorul economic desfășură activități de prelucrare primară a lemnului rotund și comercializare materiale lemnoase. În urma verificărilor s-a constatat că în perioada 13-6-2022, 28-5-2024, în vederea acoperirii provenienței ilegale a materialelor lemnoase achiziționate în puncte de lucru, a simulat un număr de 279 achiziții de materiale lemnoase din spațiul intracomunitar, țara de proveniență fiind Ungaria. În acest sens, operatorul economic a operat fictiv, în suma al 2.0, intrări de materiale lemnoase, fără ca acestea să ajungă și fizic în depozit, se arată în comunicatul de presă. Pentru a crea aparența de legalitate și operarea în suma ala documentelor intracomunitare justificative, operatorul economic a operat în suma al 2.0 fictiv, contrar realității la rubrica specifică documente intracomunitare, un număr de 279 scrisuri de trăsură, ce mereu având ca expeditori doi operatori economici din Ungaria.

Pentru materialul lemnos expediat fără proveniență legală, echipa de control a aplicat 5 sancțiuni contravenționale, cu o valoare totală de 113%. Pentru materiale lemnoase, iar ca măsură complementară a fost confiscată valoric cantitatea totală de 13.409,66 m3 materiale lemnoase, cu o valoare de peste 4 milioane de lei, echivalentul la 800.000 de euro, se mai arată în comunicat.

Autor

  • Oana Șlemco este absolventă a Facultății de Administrație Publică și a Facultății de Litere și Științe ale Comunicării, din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” Suceava. Lucrează în presă de aproape 20 de ani, unde activează ca redactor, comentator, realizator de emisiuni, însă cel mai mult îi place când se află pe teren, între oameni. Este convinsă că jurnalismul care apără binele comun nu a murit în ziua în care au apărut rețelele sociale online. Crede că rolul jurnalistului este să lupte pentru restabilirea realității și abordează teme cu miză comunitară. Valorile care îi ghidează activitatea profesională sunt transparența - care presupune să i se ofere publicului șansa să monitorizeze procesul de colectare, raportare, prezentare şi diseminare a informaţiilor - și responsabilitatea, care înseamnă asumarea consecințelor deciziilor și faptelor.
    În anul 2008, a primit premiul pentru publicistică al Fundaţiei Culturale a Bucovinei.
    În 2013, a câștigat o bursă „Euromonitor pentru excelență” și a făcut un stagiu de pregătire în redacție RFI de la Bruxelles.
    În 2016, a primit premiul pentru categoria jurnalism în cadrul campaniei „Oamenii Timpului”.
    În 2020, a primit premiul cel mare „Cu onestitate despre sărăcie”, acordat de Asociația „Renasis”.

    View all posts Producător RTV (știri)

Add your comment

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prin continuarea utilizării acestui site, ești de acord cu utilizarea fișierelor de tip cookie. mai multe informații

Politicile cookie de pe acest site permit utilizarea fișierelor de acest tip pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Prin continuarea utilizării acestui site fără modificarea setărilor sau dai click pe ”Accept” sunteți de acord cu această prevedere. Vă puteți răzgândi și vă puteți modifica opțiunile privind aprobarea oricând, revenind la acest site.

Close