Reabilitarea școlilor 3 și 9 din Suceava în curs de finalizare

Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunțat că reabilitarea termică a Școlilor Gimnaziale nr. 3 și 9 este aproape finalizată. Lucrările includ îmbunătățirea eficienței energetice, înlocuirea instalațiilor de încălzire, sanitare și electrice. Primarul speră ca aceste lucrări să fie finalizate înainte de începutul noului an școlar.

Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunțat că lucrările de reabilitare termică la școala gimnazială numărul 3 finalizate. Aceste lucrări vizează creșterea eficienței energetice a clădirilor și includ înlocuirea instalațiilor de încălzire, sanitare și electrice. Primarul Lungu speră ca toate aceste îmbunătățiri să fie gata până la debutul noului an școlar
pentru a asigura condiții mai bune pentru elevi și profesori.

Ion Lungu- primarul Sucevei
„Am fost în aceasta săptămână în teren, sunt foarte mulțumit că o să lucrează la școli. Am existat două școli, școala gimnazială numărul 9 și școala gimnazială numărul 3. La fel, lucrează destul de bine și la Scoala Gimnazială Numărul 7 la Scoala gimnazială numărul 3. La fel s-a lucrat destul de bine și la școala gimnazială numărul 7 la Itcani, la colegii Mihai Eminescu, la Colegiul Național Petru Rares, la lucrările de reabilitare eficiență energetică. Dacă ne referim în concret la cele două școli, școala gimnazială numărul 9 din Obcini
și Scoala Gimnazială Numărul 3 din centrul orașului, urma discuțiilor avute la fața locului cu conducerea școli, școala gimnazială numărul 9 din Obcini și Scoala Gimnazială Numărul 3 din centrul orașului. În urma discuțiilor avute la fața locului cu conducerea școlii, cu reprezentanții, dirigenții de șantier de la cele două obiective, ne-au asigurat că până la începutul anului școlar lucrările vor fi gata. Este bine să fie așa, pentru că sunt și lucrări de incălzire, instalații de incălzire, sanitare, instalații electrice, care în mare parte sunt reabilitate. La școala 3 mai trebuie făcută o sincronizare între centrala 9, pe care noi am montat-o acolo anul trecut, și metode de reducere a costurilor pentru încălzire, în așa fel încât până vine sezonul rece să avem asigurată și încălzirea în școli. Dar eu sunt chiar foarte mulțumit cum s-au lucrat aceste două școli, dacă lucrăm de ele, și am toată speranța că până la începerea anului școlar vor fi finalizate aceste lucrări.”

Autor

  • Cătălina Biholar a început activitatea în presa TV în anul 2007, ca reporter, redactor de televiziune și corespondent pentru stații naționale. Este absolventa primei promoții de Comunicare și Relații Publice la Universitatea ”Ștefan cel Mare” din Suceava, licențiată la SNSPA București, și a urmat cursurile masterului de Politici Publice și Integrare Europeană la SNSPA București. În anul 2012 a finalizat programul „Bursele JTI pentru jurnalişti” al Fundaţiei ”Euromonitor pentru excelență”, cu un stagiu de pregătire la RFI Bruxelles. A coordonat campanii locale și naționale de comunicare publică și responsabilitate socială. Este editor coordonator programe TV, iar în această calitate promovează etica și deontologia profesională a jurnalistului în toate programele realizate la Intermedia, cu accent pe rolurile presei de educare, informare și, abia în al treilea rând, de divertisment.

    View all posts

Add your comment

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prin continuarea utilizării acestui site, ești de acord cu utilizarea fișierelor de tip cookie. mai multe informații

Politicile cookie de pe acest site permit utilizarea fișierelor de acest tip pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Prin continuarea utilizării acestui site fără modificarea setărilor sau dai click pe ”Accept” sunteți de acord cu această prevedere. Vă puteți răzgândi și vă puteți modifica opțiunile privind aprobarea oricând, revenind la acest site.

Close