În era digitalizării, supravegherii video și a softurilor avansate de procesare a datelor, sistemul electoral poate fi păcălit. În județul Suceava, s-au înregistrat două cazuri alarmante după renumărarea voturilor din primul tur al alegerilor prezidențiale. La Slatina, candidatul PSD, Marcel Ciolacu, a primit în mod fraudulos aproape 500 de voturi destinate altor candidați, iar la Cârlibaba, candidatul Nicolae Ciucă a fost favorizat printr-o schemă similară. Cu toate acestea, rezultatele finale ale scrutinului nu au fost afectate: pe primul loc s-a clasat candidatul independent Călin Georgescu, urmat de Elena Lasconi de la USR.
Membrii biroului electoral județean Suceava au finalizat renumărarea voturilor exprimate în primul tur al alegerilor prezidențiale. Rezultatele au fost transmise biroului electoral central, conform dispoziției Curții Constituționale a României, care a solicitat efectuarea verificării.
Potrivit proceselor verbale semnate de membrii biroului electoral județean, doi candidații de la prezidențiale au fost avantajați în mod nedrept. Cele mai multe voturi atribuite în mod fraudulos au fost în favoarea candidatului PSD, Marcel Ciolacu, care a primit 498 de voturi exprimate de alegători pentru alți candidați. Neregulile au fost constatate în secțiile 260, 261 și 262 din Comuna Slatina. Într-un caz similar, candidatul PNLN, Culaiciucă, a primit în mod nejustificat 60 de voturi suplimentare într-o secție din Cârlibaba. Sistemul de votare, care are numeroase filtre umane și digitale, de la membrii Comisiei de Vot până la polițiști care stau la ușile secțiilor,
precum și camere de supraveghere, a fost păcălit printr-o metodă simplă și clasică. abili exprimate de alegători pentru alți candidați, au fost puse în teancul cu voturile pentru Marcel Ciolacu sau Nicolae Ciucă, după care au fost înumărate și înscrise în procesul verbal în favoarea celor doi candidați.
După renumărare, George Simion, candidatul AUR, a reușit să recupereze 183 de voturi și independentul Călin Georgescu, 145. De asemenea, Mircea Joana a câștigat 22 de voturi, iar Cristian Diaconescu 21. În ciuda acestor nereguli, clasamentul final din primul tur al alegerilor prezidențiale nu s-a modificat. Pe primul loc a rămas candidatul independent Călin Georgescu, urmat de Elena Lasconi de la USR.