În curând nu va mai rămâne nimic din locomotiva cu aburi, care este garată în apropierea Gării Iţcani. Hoţii de fier vechi mai au puţin şi vor distruge în totalitate bijuteria din cel de-al doilea Război Mondial. După ani de zile de anchete, poliţia nu a reuşit să stabilească nici măcar proprietarul locomotivei. Clasată prin Ordin al ministrului Culturii în cea mai înaltă categorie de patrimoniu, locomotiva, care a dispărut în mod misterios de la Câmpulung şi a răsărit la Suceava, este aproape distrusă. Dacă ar fi fost îngrijită aşa cum se cuvine, maşinăria preţioasă ar fi valorat pe piaţa neagră 4 milioane de euro.

