Agenția pentru Protecția Mediului Suceava informează că, vineri 12 martie 2021, va fi prima vinere verde, acțiune din cadrul campaniei Vinerea Verde – Stop! Azi, mașina stă pe loc! În acest context, cel puțin unul din patru angajați este rugat să vină la locul de muncă altfel decât cu autoturismul personal: cu mijloace de transport în comun, pe jos, ori cu bicicleta. Campania este inițiată de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Vinerea Verde va fi ziua în care, în fiecare săptămână de acum înainte, se va impulsiona mobilizarea verde, în județul nostru și în întreaga țară.

