32 de cupluri au celebrat jubileul de aur al căsătoriei, 50 de ani împreună. Aceștia au primit diplome de fidelitate, buchete de flori, o sumă de bani din partea administrației locale și au avut bucuria să ciocnească câte un pahar de șampanie alături de primarul Sucevei, Ion Lungu.
Luni, 24 iunie, a avut loc celebrarea cuplurilor care au sărbătorit 50 de ani de căsnicie. Acestea au fost considerate un exemplu de longevitate și iubire durabilă pentru generațiile mai tinere, potrivit primarului Sucevei, Ion Lungu. Această recunoaștere a avut loc în cadrul ediției Zilele Sucevei, în fața unui public numeros.
Ion Lungu- primarul Sucevei
„Bună ziua, dragi suceveni! Iată că suntem la ediția 2024 a Zilelor Sucevei, conform tradițiilor, așa cum facem în fiecare an, premiem cuplurile de aur, cei care au împlinit 50 de ani de căsătorie. Avem și anul ăsta suficient, ne apropiem aproape de 2000 de cupluri de căsătorie, de când sunt eu primar al municipiul Suceava.”
Unul dintre cuplurile premiate împărtășește cheia succesului unei căsnicii de lungă durată.
Premiat
„În primul rând, iubire. Că de acolo pleacă toate. Dacă ai iubire și te-ai căsătorit cu adevărat din dragoste, celelalte vin de la sine. Înțelegere Înțelegere, pace și toate, toate. Dacă te-ai iubit cu adevărat din prima zi când ai cunoscut consoarta.”
La încheierea ceremoniei, atât cuplurile cât și primarul Sucevei au ciocnit paharele de șampanie în timp ce orchestra și publicul cântau ”Mulți ani trăiască!”
Ion Lungu- primarul Sucevei
„Sunt oameni care au construit Suceava veche și Suceava nouă. Acești oameni s-au sacrificat pentru orașul nostru. Acești oameni sunt modele pentru familiile lor și pentru comunitatea noastră. Să-i aplaudăm! Muzica ”Mulți ani trăiască!”